Nightwish-Dark Passion Play

7. dubna 2009 v 15:18 |  Ostatní
Dark Passion Play je v pořadí 6. Album finské gothic-metalové skupiny Nightwish. Světlo světa spatřilo album, které velmi úspěšně navazuje na předchozí úspěchy skupiny. Vyniká především melodičností a vynikající kytarou Emppua Vuorinena.
Dark Passion Play je v pořadí 6. Album finské gothic-metalové skupiny Nightwish. Světlo světa spatřilo album, které velmi úspěšně navazuje na předchozí úspěchy skupiny. Vyniká především melodičností a vynikající kytarou Emppu Vuorinena. Po dlouhých jedenácti letech dochází ke změně pěveckého postu a Tarju Turunen střídá Švédka Anette Olzon, bývalá zpěvačka Alyson Avenue. Je jasné, že tato změna ovlivnila výsledný projev skupiny, která byla od samého počátku spjata s tak výrazným hlasovým projevem, jaký měla Tarja.
Anette vnesla svým jemným hlasem a zcela novým pojetím, barevnějším podkreslením a něžností naprosto jiný rozměr. Tarja svým školeným operním hlasem již zabředávala do stereotypu. I hudba byla přizpůsobena Tarjiným pěveckým možnostem. Nyní se Tuomasi Holopainenovi otevřely nové možnosti a větší volnost při komponování, což se příznivě projevilo již na tomto albu.
Album Dark Passion Play je plné orchestrálních zvratů a novinek. Hudba vychází z osvědčených postupů. Střídají se v ní tvrdší metalové pasáže, instrumentální balady, velkolepé orchestrální sbory a všemu dává neopakovatelný nádech doprovodný agresivní zpěv skvělého Marca Hietaly. Celé album je vkusně sestaveno a prakticky každá ze skladeb má svůj potenciál a nezaměnitelné kouzlo.
Z kompozice je cítit pozornost věnovaná každému detailu. Celé album uvozuje čtrnáctiminutová skladba, která však při své délce rozhodně nenudí. Celou písničkou se prolínají pomalé i rychlejší části, ve kterých se ve zpěvu střídá Marco s Anette. Pozornost si zaslouží zajímavý kousek, jímž je singlový hit "Amaranth". Vychutnáte si krásný hlas zpěvačky a klávesy Tuomase Holopainena, které jsou instrumentální lahůdkou. Celou desku zakončí skladba "Meadows Of Heaven" velmi podobná písni "Eva". Příjemná na poslech, obohacená sborovým zpěvem. Nudit se však nebudete ani u ostatních kousků, které mají silnější i slabší okamžiky.
Skupina Nightwish využila plně své fantazie a zaběhnuté postupy tak okořenila novými prvky, které ji řadí spíše nad průměr. Tímto albem nám dokazují, že stále mají co říci a že chtějí svou tvorbu posouvat stále vpřed. Tímto albem představili Nightwish, nové neotřelé Nightwish.
tracklist:
1. The Poet and the Pendulum
2. Bye Bye Beautiful
3. Amaranth
4. Cadence of Her Last Breath
5. Master Passion Greed
6. Eva
7. Sahara
8. Whoever Brings the Night
9. For the Heart I Once Had
10. The Islander
11. Last of the Wilds
12. 7 Days to the Wolves
13. Meadows of Heaven

Zdroj: http://www.mrtester.cz/nightwish-dark-passion-play?review=1
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama